S dětmi jsme podnikli interaktivní výlet časem. Podstatnou částí náplně práce paleontologa jsou terénní práce. V Triloparku děti odkrývaly model dinosaura rodu Deinonychus v životní velikosti. Prostor naleziště byl rozdělen čtvercovou sítí do úseků, kde pracovali členové týmů. Jejich úkolem bylo precizně očistit kostru od písku, v němž je pohřbena, a do pracovního listu (resp. „terénního zápisníku) provést pečlivý zákres odkryté části, která byla na obrázku vynechána. Na konci programu lektoři vyhodnotili nejpečlivěji zpracovaný list a vítězka Anička Bartošková byla odměněna věrnou replikou devonského trilobita. Dále jsme se seznámili s preparací vibrační jehlou, každý žák měl možnost vytvořit si vlastní sádrový odlitek trilobita podle vlastního výběru.U dětí akce sklidila nadšený ohlas a podle mého názoru se všichni zúčastnění nejenom dobře bavili, ale dozvěděli se i spoustu zajímavého.

Monika Linhartová, třídní učitelka V.A

V úterý 30.9. se třídy 3. A a 9. A vydaly do centra Prahy, aby navštívily jednu z největších památek Prahy - Národní divadlo. Vytvořili jsme dvě skupinky, každá měla svého průvodce a určitě to stálo za to. Nejen, že jsme viděli, jak Národní divadlo vznikalo, dozvěděli jsme se něco o jeho historii, ale měli jsme možnost podívat se do hlediště, vidět výjimečný přístup a loži presidentovu, pobýt na terase, která nebývá přístupná a je odtud nádherný pohled na Vltavu a Pražský hrad. Měli jsme i to štěstí, že probíhala zkouška orchestru a děti tak viděly některé umělce přímo v akci. Naše devítka pak pokračovala ještě procházkou na nedaleký Petřín a my menší se spokojeně vrátili do školy.

plavani 3 20140919 1980262576Naši třeťáci zahájili nový školní rok také plaveckým kurzem. Chodí do gymnázia Heyrovského, kde pod vedením zkušených plaveckých instruktorek zdokonalují své plavecké dovednosti. Učí se všechny plavecké styly a správný startovní skok do vody. Na dětech je vidět, že je plavání baví a výsledky jistě na sebe nenechají dlouho čekat. Plavecký kurz bude probíhat až do konce února.

Letošní – již osmý – vánoční jarmark na ZŠ Janského je už za námi, ale pěkný pocit z příjemně prožité akce zůstává. Děti se těšily na prodej svých výrobků na stáncích, rodiče také na bohaté občerstvení v jídelně. V 18h jsme se sešli ve vyzdobené tělocvičně, abychom si poslechli vystoupení členů České filharmonie – Mgr. Jany Kubánkové a Mgr. Jiřího Posledního. Rodiče si také mohli prohlédnout fotografie z akce, kterou uspořádala nadace Můj nový život pro onkologicky nemocné děti z výtěžku loňského jarmarku, který činil 50 805 Kč. Osobně přišel poděkovat i pan primář MUDr. Vladimír Komrska, CSc. a MUDr. Lucie Cingrošová. Novinkou letošního programu byla tombola, do které cenami přispěli učitelé a vychovatelé školy. Na závěr jsme si společně zazpívali koledy.

Letošní výtěžek 47 036 Kč poputuje stejně jako minulý rok na konto nadace v projektu Můj nový život. Poděkování patří učitelům, dětem, rodičům a dalším sponzorům, bez kterých by se tuto akci nepodařilo zorganizovat v takovém rozsahu. Všem přejeme příjemné prožití Vánoc a těšíme se na příští rok.

Zapsala Marcela Kolářová

Skopalová Barbora 7.B

Horký Karel 8.A

Cesta za pokladem

V pátek 18.9. se naši třídy 3.A, 3.B a čtvrtá A zúčastnily výletu ,,Cesta za pokladem“. Po příjezdu jsme se přívozem dostali až do míst, kde naše dobrodružná cesta začala. Nejdříve jsme měli co dělat, abychom se ubránili napadení vlků. Nicméně všichni jsme přežili. Pak jsme se rozdělili do třech skupin a každá plnila společně úkoly. Nebylo to vždy jednoduché, ale  instruktoři nám pomáhali a jak jsme sami zakrátko zjistili, ve dvou se to lépe táhne. Bylo to moc fajn, dokázali jsme najít správné indicie, podle kterých jsme se pak mohli posunout  dál hledat poklad. Poklad střežili opět vlci, nicméně  našim společným huronským pokřikem jsme je zahnali a o poklad se společně rozdělili. Bylo to fajn, poznali jsme zase i kamarády z jiné než naší třídy a společně jsme si to super užili.