Vážení rodiče,

v rámci projektu Pohyb a výživa jsme upravili i jídelníček Vaší školní jídelny. Školní jídelny se musí řídit vyhláškou 107-2005 Sb. Příloha této vyhlášky popisuje spotřební koš, který školní jídelna závazně musí plnit v gramech na žáka a den. Tento spotřební koš, tak jak byl kdysi nastaven, má v současné době řadu nedostatků.

Zejména pak, když škola vaří jídelníček o více menu, jak je to i v případě Vaší školy. Pokud při sestavování takovéhoto jídelníčku nejsou respektována jistá pravidla a žák si může svobodně vybrat, pak může být jeho jídelníček nedostatečně pestrý a záměrně se může vyhýbat neznámým pokrmům, pokrmům z ryb a dalším, přesto, že tato jídla do jídelníčku dětí neodmyslitelně patří.

Jídelníček na škole, kterou vaše dítě navštěvuje, jsme se snažili sestavit dle soudobých znalostí a tak, aby si děti měly z čeho vybrat, ale setkaly se se všemi skupinami potravin.

Nejde o převratné změny, pouze jsme jídla uskupili tak, aby děti v jídelníčku měly dostatečnou pestrost.

Pro odlehčení a rovněž z důvodu menší zátěže bílkovinami je jednou týdně zařazeno jídlo bezmasé. Může se jednat o jídlo zeleninové, obilninové, luštěninové, či max. 2x měsíčně sladké. Do jídelníčku jsou pravidelně zařazovány ryby, najdete je v jednom dni, aby porci ryby mělo každé dítě, a to z důvodu doplnění jódu a omega 3 mastných kyselin. Jídelníček nabízí ryby ve dvou variantách tak, aby si každé dítě vybralo variantu, která mu více vyhovuje.

Pokud má Vaše dítě nějakou alergii na potraviny, prosíme o dodání lékařského potvrzení do školní jídelny, kde se následně domluvíte na možných pravidlech přípravy jídla pro Vaše dítě trpící alergií. Školní jídelna Vám zajisté vyjde vstříc, pokud to bude v jejích možnostech.

Velice si vážíme vstřícné spolupráce Vaší školní jídelny, která do jisté míry změnila své zvyklosti a nabízí jídelníček mnohem pestřejší a vyváženější než dříve, i přes to, že to mnohdy znamená práci navíc.

Prosíme vás touto cestou o podporu nové koncepce vaší školní jídelny, protože naším společným zájmem je děti nasytit a nabídnout jim nutričně hodnotnou stravu, která má obrovský vliv na jejich současné i budoucí zdraví a stravovací návyky.

Zejména se nedejte odradit např. odmítnutím nově zařazeného pokrmu. Tato reakce dětí na neznámou potravinu je zcela normální. Některé děti se s novým typem jídla musejí setkat opakovaně, aby jej přijaly. Odmítnutí jídla nemusí hned znamenat, že jim jídlo nechutnalo. V projektu Pohyb a výživa budou děti seznamovány i s pestrostí stravy a v tomto potřebujeme součinnost i se školní jídelnou a Vámi.

Věříme, že stejně jako my i vy vnímáte změny ve školním stravování na Vaší škole jako pozitivní a v našem úsilí nás podpoříte.

Mgr. Alexandra Košťálová

lektorka pro výživu