karel iv 1 20160519 1186728549Letos si všichni připomínáme 700. výročí narození Karla IV. I naše škola se zapojila do oslav a v rámci celoškolního projektu připravila návrat do historie. Žáky 1. st. přivítal Karel IV., ve kterého se převtělil pan ředitel.

Děti se rozdělily do smíšených družstev a během dvou dnů ve škole vytvořily město za vlády Karla IV., v němž se staly jeho obyvateli. Oblékly se do dobových kostýmů, navštívily Karlovu univerzitu, hovořily s Karlem IV., zúčastnily se turnaje, zahrály si dámu, naučily se tančit v pážecí škole, poznávaly gotické stavby, vyráběly vitráže a seznámily se

s životem rytíře. Na místním tržišti si vyzkoušely dobová řemesla a mohly ochutnat preclíky nebo přivonět k různým druhům koření. Také si připomněly významné stavby Karla IV. Součástí projektu bylo představení Noc na Karlštejně, které připravili žáci 4.A pro své spolužáky.

Po splnění ůkolů byla vyhodnocena 3 nejlepší družstva, jejichž členy povýšil Karel IV. do stavu šlechtického a pasoval je na rytíře.

Starší žáci se ve středu vydali po stopách panovníka. Někteří navštívili výstavu na Pražském hradě a na Kampě, jiní se vydali po Královské cestě od Prašné brány až na Hrad s pracovními listy a otázkami, na které museli na jednotlivých místech Prahy hledat odpovědi. Takto navštívili Staroměstské náměstí, Karlův most a nakonec Pražský hrad. Další pak odjeli až do lázeňského města Karlovy Vary. Ve čtvrtek se pak žáci po třídách seznamovali s životem nejen Karla IV. a jeho rodiny, ale i s životem ve středověku. Šesté třídy se zaměřily na lázeňství a korunovační klenoty, sedmé třídy pak na rodinu a předky Karla IV. a na Karlovu univerzitu, kdy žáci vyráběli znaky pro její jednotlivé fakulty. Osmáci si vyzkoušeli módu té doby a seznámili se se zábavou lidí v hradech i podhradí, dokonce si společně zahráli kostky a karetní hry jako v tehdejších krčmách. Deváťáci zase zmapovali architektonický odkaz Karla IV. v Praze. Pro všechny byly tyto dny skvělým a pestrým seznámením s jednou z etap historie naší země. Každá třída si vytvořila panely s různorodým zaměřením, které jsou umístěny ve vestibulu školy a v prostorách tříd 2. stupně. Na každém panelu najdete 3 otázky, čímž vznikl kvíz k době Karla IV., který si může každý ze žáků i navštěvníků školy vyzkoušet.